معرفی

برخى از كاربرد لامپ های LED

در این مقاله قصد داریم به چند مورد کوتاه از کاربرد لامپ های LED بپردازیم .

لامپ ال‌ای‌دی (به انگلیسی: LED lamp) نوعی از لامپ‌های حالت جامد یا یک محصول دیود است که از تکنولوژی دیود نورافشان برای استفاده در وسایل روشنایی مونتاژ شده‌است، استفاده می‌شود. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

LEDها که از دهه‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموماً برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا و نشان‌دهنده لوازم الکتریکی و ماشین آلات مورد استفاده قرار گرفتند. اما در حال حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می‌کنند و به صورت چیپ‌های کوچکی هستند که معمولاً داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می‌گیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به‌سختی می‌شکنند. بزرگ‌ترین مشکل لامپ‌های LED رنگ آن‌ها بود. اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده LED، نور در رنگ‌ها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص تولید می‌شود. به عبارتی LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می‌کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی‌رسانند. LEDهای سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی در مقایسه با سایر لامپ‌ها و LEDهای قدیمی، برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند. به همین دلیل روز به روز استفاده از آنها بیشتر شده‌است. با توجه به مزایای استفاده از لامپ‌های LED پپش‌بینی می‌شود تا کمتر از ۵ سال آینده شاهد تحولات عمده‌ای در عرصه محصولات روشنایی و حتی تصویری باشیم. لامپ‌های LED همچنین شماره ا را روی ساعت‌های دیجیتالی نشان می‌دهند، اطلاعات را از کنترل تلویزیون می‌فرستند و نور آنها نشان می‌دهد که چه زمانی تلویزیون روشن است.

لامپ‌های ال‌ای‌دی ابتدا به عنوان لامپهای نشان‌گر و با نور کم، در وسایل الکتریکی به کار می‌رفتند، بعدها استفاده از آن‌ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نور سفید آن با روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند.[نیازمند منبع] قدم بعدی تولید تلویزیون‌ها و مانیتورهای نور ال‌ای‌دی در پشت بود که همان تکنولوژی ال‌سی‌دی می‌باشد که تنها نور پشت آن به جای فلورسنت با ال‌ای‌دی تولید می‌شود. احتمالاً در آینده دستگاه‌های ال‌ای‌دی جایگزینی برای تلویزیون‌های ال‌سی‌دی خواهند بود. لازم است ذکر شود روشنایی مناسب برای LED در انواع نشانگر کمتر از ۱۰۰cd/m۲ و در تلویزیون‌ها در حدود ۳۰۰cd/m۲ شناخته شده‌است.

چهار مورد از کاربردهای روزمره لامپ های LED :

 1. 1- وشنايى دكوراتيو :
  با توجه به اينكه LEDها رنگ نورهاى مختلفى را توليد ميكنند ، مى توان از آنها براى خلق فضاى دكوراتيو و نور پردازى تزيينى استفاده نمود . همچنين با قرار دادن ماجولهاى LED در فضاهايى نظير زير پله ها ،روى ديوار راهرو،كف اتاق و…مى توان فضاهاى زيبايى ايجاد نمود
 2. 2- روشنايى موزه ها :
  با توجه به اينكه در نور منتشر شده از LED اثرى از امواج مخرب ماوراءبنفش و مادون قرمز نيست ،از آنها براى روشنايى اشيا قيمتى در موزه ها استفاده مى كنند تا اثر مخرب اشعه هاى ياد شده بر اشيا قديمى و قيمتى آسيب نرساند.
 3. 3- روشنايى اضطرارى و علايم نجات :
  با توجه به توان مصرف پايين LED ، از آنها ميتوان به عنوان روشنايى اضطرارى و علايم نجات استفاده كرد .
  (شايان ذكر است ،منظور از LED در اين مباحث ديودهاى ساطع كننده نور مى باشند كه با توجه به ابعاد آنها ،قابليت طراحى براى هر مدل روشنايى را دارا هستند )
 4. 4- چراغهاى راهنمايى و رانندگى:
  با توجه به اينكه در چراغهاى راهنمايى و رانندگى طول عمر منبع نور اهميت بسيارى دارد،امروزه از LEDها در چراغهاى راهنمايى و رانندگى استفاده مىشود.در مورد چراغهاى راهنمايى و رانندگى ، طول عمر بالاى LED باعث مى شود قابليت اطمينان افزايش يابد ضمن اينكه به دليل درخشندگى بالاتر LED، امكان ديد در روز بهتر مى شود و در مصرف انرژى نيز به ميزان زيادى صرفه جويى مى گردد

منبع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =